Достапни линкови

logo-print

Протести на Самоопределување против властите во Косово


Протестите во Приштина

Протестите во Приштина

Околу илјада приврзаници на движењето Самоопределување протестираат против потпишувањето на договорот за регионално претставување на Косово со забелешка во која се наведува Резолуцијата 1244 и мислењето на Меѓународниот суд за правда за прогласувањето на независноста.
Демонстрантите ги остраниле металните препреки пред зградата на косовскиот парламент и го блокирале влезот. Генералниот секретар на движењето, Дардан Молиќај изјави дека протестите се за промена на актуелната власт.
XS
SM
MD
LG