Достапни линкови

logo-print

ЕУЛЕКС уапси членови на српското министерство за внатрешни работи


ЕУЛЕКС соопшти дека шест членови на српското министерство за внатрешни работи се уапсени во Косово, а за пет од нив има налог за притвор од 30 дена. Според соопштението на мисијата, уапсените се осомничени дека вршеле прекумерен притисок врз граѓаните да ги признаат косовските институции.
Српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ ги осуди апсењата.
XS
SM
MD
LG