Достапни линкови

logo-print

Шпанскиот судија Гарсон ослободен од обвиненијата


Судијата Балтазар Гарсон

Судијата Балтазар Гарсон

Шпанскиот Врховен суд го ослободи судијата Балтазар Гарсон од обвиненијата за пречекорување на неговите овластувања со тоа што наредил истрага за злосторствата направени за време на диктатурата на генералот Франциско Франко меѓу 1936 и 1975 година.
Грасон е познат по обвинението против чилеанскиот лидер Агусто Пиноче за прекршување на човековите права.
XS
SM
MD
LG