Достапни линкови

logo-print

Ера на среќата во Туркменистан по реизборот на претседателот Бердимухамедов


Туркменистанскиот претседател Гурбангули Бердимухамедов

Туркменистанскиот претседател Гурбангули Бердимухамедов

Туркменистанската национална телевизија јави дека земјите од Централна Азија влегле во „Нова ера на најголема среќа“ по изборната победа на претседателот Гурбангули Бердимухамедов. Туркменистанскиот сервис на Радио Слободна Европа јави дека терминот за вториот мандат на Бердимухамедов бил предложен за време на состанокот на властите во Ашгабат во саботата.
Првиот мандат на Бердимухамедов беше наречен „Големата ера на преродбата“. По инаугурацијата Претседателот именуваше 27 членови на неговиот нов кабинет.
XS
SM
MD
LG