Достапни линкови

logo-print

ЕУ со нови санкции против режимот во Сирија


Сирискиот претседател Башар ал Асад

Сирискиот претседател Башар ал Асад

Министрите за надворешни работи на ЕУ на денешниот состанок во Брисел предложија нови санкции за Сирија. Мерките се состојат во замрзнување на имотот на сириската народна банка, забрана за патување во Унијата на луѓето блиски до претседателот Башар ал Асад, забрана за карго летови во Унијата и рестрикција на трговијата со злато и скапоцени метали.
ЕУ веќе направи црна листа на околу 150 сириски граѓани и изрече ембарго за нафтата и оружјето на режимот на Асад.
XS
SM
MD
LG