Достапни линкови

logo-print

Бомбашки напад на аеродромот во Џалалабад


Џалалабад, 27.02.2012.

Џалалабад, 27.02.2012.

Авганистанската полиција соопшти дека денеска дошло до експлозија на аеродромот во Џалалабад за која се верува дека била причинета од автомобил бомба. Според последните информации во експлозијата имало најмалку десетина загинати. НАТО ја затвори областа околу аеродромот и соопшти дека немало повредени војници на Алијансата. Одговорноста за нападот ја прездоа талибанците како одмазда поради неодамнешното палење на Куранот во една база на НАТО.
XS
SM
MD
LG