Достапни линкови

logo-print

Германија го повлекува својот персонал од авганистанските институции


Немирите на протестите во Авганистан

Немирите на протестите во Авганистан

Германските власти соопштија дека ќе го повлечат својот персонал од авганистанските министерства, поради смртоносните протести во земјата против палењето на Куранот од страна на американските војници.
Според нив таквата одлука е разумна мерка на претпазливост.
Француското министерство за надворешни работи претходно соопшти дека привремено го повлекува перосналот од амбасадата во Кабул и од авганистанските институции.
XS
SM
MD
LG