Достапни линкови

logo-print

Претседателот на Сенегал исвиркуван на изборниот ден


Претседателот на Сенегал, Абдулаје Ваде

Претседателот на Сенегал, Абдулаје Ваде

Толпатата насобрана во една избирачко место во Сенегал го исвиркувала актуелниот лидер на земјата Адулаје Ваде додека гласал. Неколку лица загинаа за време на протестите против кандидатурата на Ваде на кој Уставниот суд му дозволи повторно да се кандидира иако два мандати е на функцијата.
На Сенегал кој е поранешна француска колонија се гледа како на земја со стабилна демократија без некакви сериозни изборни нерегуларности од 1960 година.
XS
SM
MD
LG