Достапни линкови

logo-print

САД се уште го оценуваат случајот против странските активисти во Египет


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави денеска во Мароко дека американските власти се уште го оценуваат она што се случи во судницата во Каиро. Според неа одложувањето на судењето може да обезбеди повеќе време за ситуацијата да се реши на дипломатски начин.
Египскиот суд донесе одлука да го одложи судењето на продемократските активисти обвинети дека нелегално се финансирале од странство. Шеснаесет американски државјани, се меѓу четириесет и тројцата обвинети, а ќе им се суди и на активисти од Египет, Германија, Палестина, како и Норвешка и Србија.
XS
SM
MD
LG