Достапни линкови

logo-print

Одбележување на годишнината од војната за Нагорно Карабах


Околу 50 илјади Азербеџанци маршираа низ Баку за одбележување на 20 годишнината од војната на земјата со ерменските сили за спорниот регион Нагорно Карабах. Според азербеџанските власти 613 лица загинале кога ерменските сили го ја нападнале земјата во 1992 година. Нападот Баку го опишува како геноцид, на што Ерменија се противи.
Според извештаите и илјадници Турци излегле да ја прослават годишнината. Турскиот министер за внатрешни работи Идрис Сахин одржа и националистички говор во Истаnбул пред насобраните граѓни.
XS
SM
MD
LG