Достапни линкови

logo-print

Египетскиот суд го одложи судењето на странските активисти


Седиштето на една невладина организација во Египет

Седиштето на една невладина организација во Египет

Египскиот суд го одложи судењето на продемократските активисти обвинети дека нивните невладини организации нелегално ги финансирале од странство. Шеснаесет американски државјани, се меѓу четириесет и тројцата обвинети, а ќе им се суди и на активисти од Египет, Гемранија, Палестина, како и Норвешка и Србија.
Случајот ги затегна односите меѓу Египет и САД, при што американските власти се заканија дека ќе ја укинат нивната помош во земјата.
XS
SM
MD
LG