Достапни линкови

logo-print

Одбележани осум години од смртта на Трајковски


Поранешниот македонски претседател Борис Трајковски

Поранешниот македонски претседател Борис Трајковски

Министерот за одбрана Фатмир Бесими на одбележувањето на осумгодишнината од смртта на поранешниот македонски претседател Борис Трајковски го опиша како личност која безрезервно и несебично се посвети на својата таковина. Трајковски беше вистински народен човек и работеше на развивањето на регионалната и меѓународната соработка. Според Бесими, тој веруваше дека сите граѓани на Македонија без разлика на своето етничко и релиозно потекло, можат да живеат во заедничка хармонија.
Трајковски заедно со македонската делегација и членови на екипажот загинаа во авионска несреќа кај Ротимље во близина на Мостар.
XS
SM
MD
LG