Достапни линкови

logo-print

Киргистанскиот претседател бара да се затвори руската воена база во земјата


Киргистанскиот претседател Алмазбек Атамбаев при средбата со рускиот претседател Дмитри Медведев

Киргистанскиот претседател Алмазбек Атамбаев при средбата со рускиот претседател Дмитри Медведев

Киргистанскиот претседател Алмазбек Атамбаев за време на неговата посета на Москва изјави дека руската воена база во неговата земја треба да биде затворена. Атамбаев во интервју за една радио станица се пожали дека Русија не платила кирија за базата четири години, а киргистанските власти ги плаќале и комуналиите.
Според Атамбаев, рускиот претседател Дмитри Медведев му наредил на министерството за одбрана да ја плати киријата во износ од 15 милиони долари во наредните десет дена.
XS
SM
MD
LG