Достапни линкови

Жбогар: Договорот добар за Косово


Самуел Жбогар

Самуел Жбогар

Специјалниот претставник на Европската унија на Косово, Самуел Жбогар денеска во писмена изјава наведува дека ЕУ цврсто верува оти договорот за регионалното претставување е добар за напредокот и европската иднина на Косово.
Тој му честиташе на косовскиот премиер Хашим Тачи и ја пофали косовската Влада поради постигнувањето на договорот во последната рунда во дијалогот меѓу Белград и Приштина во Брисел.
Жбогар посочи дека ЕУ ќе продолжи да посредува во дијалогот меѓу Белград и Приштина, со цел да обезбеди договорите кои се постигнати да се применуваат во корист на граѓаните.
XS
SM
MD
LG