Достапни линкови

logo-print

Анти Путин демонстрации во Санкт Петерсбург


Илјадници демонстранти се собраа денеска во центарот на Санкт Петерсбург за да протестираат против кандидатурата на Владимир Путин на претседателските избори кои треба да се одржат следната недела.
Демонстрантите пред да се соберат на плоштадот маршираа низ улиците на градот носејки транспаренти со анти-Путин слогани. Иако има големо полициско присуство, досега нема извештаи за апсење на собирот, бидејќи демонстрантите добија официјална дозвола да протестираат. Путин, кој веќе беше претседател од 2000 до 2008, се очекува повторно да победи на изборите на 4 март.
XS
SM
MD
LG