Достапни линкови

logo-print

Демонстранти го опколија штабот на ОН во Кундуз


Илјадници демонстранти го опколија штабот на ОН во Кундуз и се судрија со полицијата на 5- тиот ден од протестите поради инцидентот со палењето на Коранот во американската база во Баграм.
При тоа, како што се јавува, tri lica загиналe. Според полициски извори, протести има во Логар, Лагхман, Нагахар, и во провинцијата Сари Пул во централниот дел на земјата.
Околу илјада лица се собрале пред куќата на гувернерот во Лангхман и ја нападнале полицијата со камења. Во досегашните протести во Авганистан загинаа над 20 лица.
XS
SM
MD
LG