Достапни линкови

logo-print

Западните земји побараа отворање на европските врати за Србија


Средбата на Вестервеле со неговиот српски колега

Средбата на Вестервеле со неговиот српски колега

Австрија, Франција и Италија упатија заеднички повик за отварање на вратата на ЕУ за Србија на претстојната средба, која треба да се одржи следната недела, се наведува во писмото потпишано од името на трите држави. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон вчера заедно со министрите за надворешни работи на трите земји истакнаа дека членките на ЕУ треба да ги „почитуваат ветувањата, дадени во декември“.
XS
SM
MD
LG