Достапни линкови

logo-print

Германија со силна поддршка за Србија


Германскиот министер за наворешни работи Гвидо Вестервеле синоќа во Белград изјави дека силно ја поддржува Србија во обидот да се влезе во Европската Унија. Тој изјави дека Германија сака Србија да го добие кандидатскиот статус, бидејќи Германија „цврсто стои зад европските перспективи на Србија“. Тој по средбата со шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ истакна дека во Белград е дојден од две причини - да одаде признание и да охрабри.
Јеремиќ изјави дека Србија стори се што е во нејзина моќ за да ги исполни барањата и препораките што Брисел ги изнесе во декември.
XS
SM
MD
LG