Достапни линкови

logo-print

Тадиќ разговарал со Ештон за кандидатскиот статус на Србија


Српскиот претседател Борис Тадиќ

Српскиот претседател Борис Тадиќ

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска телефонски разговараше со шефот на дипломатијата на ЕУ Кетрин Ештон за можностите на Србија да добие кандидатски статус за членство во Унијата.
Тие разговарале и за надминување на проблемите во дијалогот меѓу Белград и Приштина. Според Тадиќ, неминовен фактор за регионалното претставување на Приштина е Резолуцијата 1244 на ОН.
XS
SM
MD
LG