Достапни линкови

logo-print

Започна кампањата за парламентарните избори во Иран


Луѓе поминуваат покрај постерите со кандидатите на парламентарните избори во Иран

Луѓе поминуваат покрај постерите со кандидатите на парламентарните избори во Иран

Започна кампањата на повеќе од 3400 кандидати на парламентарните избори во Иран кои ќе се одржат на 2 март. Аналитичарите предвидуваат дека владејчката конзервативна фракција која е лојална на врховниот лидер Ајатолахот Али Хаменеи ќе извојува лесна победа на изборите.
Реформистите блиски до поранешниот претседател Мохамад Хатами се очекува да имаат минимална улога во новиот Парламент.
XS
SM
MD
LG