Достапни линкови

logo-print

Убиени двајца војници на НАТО во Авганистан


Протестите во Авганистан

Протестите во Авганистан

Двајца војници на НАТО биле убиени во источен Авганистан од страна на еден авганистански војник. Инцидентот се случил во покраината Нангахар кога двајца демонстранти отвориле оган кон американска база.
Некои од сведоците за авганистанскиот сервис на Радио Слободна Европа изјавија дека најмалку еден авганистански војник започнал да пука кон американските војници, откако тие убиле еден вооружен демонстрант и поведиле други седум лица.
Локалните власти потврдија дека имало судир меѓу американските и авганистанските сили за време на протестите против палењето на Куранот.
XS
SM
MD
LG