Достапни линкови

logo-print

ОН со листа на властите од Сирија за злосторства против човештвото


Протестите во Сирија

Протестите во Сирија

Независната меѓународна комисија при Советот за човекови права на ОН соопшти дека сириските власти можеби се одговорни за злосторства против човештвото и кршење на човековите права, бидејќи имаат докази против одредени офицери и владини лица. Комисијата индицираше дека на листата има имиња кои се блиски на претседателот Башар Ал Асад, но таа се уште не е објавена.
Комисијата тврди и дека бунтовничките сили предводени од Армијата за ослободување на Сирија исто така се одговорни за злосторства против човештвото, но не до тој стeпен колку властите.
XS
SM
MD
LG