Достапни линкови

logo-print

Протестите поради палењето на Куранот во Авганистан продолжуваат


Денеска стотици авганистанци ја нападнале со камења американската база во провинцијата Лангман. Овој напад доаѓа по повикот на Талибанците за одмазда за палењето на Куранот во НАТО базата во Баграм.
Протестите и денеска трет ден продолжуваат ширум Авганистан, поради палењето на исламската света книга.
Досега ,како што се јавува, седум лица загинаа во судирите со безбедносните сили. Претседателот на Авганистан повика на смирување на ситуацијата. САД се извинија и најавија истрага за инцидентот.
XS
SM
MD
LG