Достапни линкови

logo-print

Нимиц се сретна со шефот на грчката дипломатија Димас


Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц попладнево во Атина се сретна со шефот на грчката дипломатија Ставрос Димас. Грчката државна телевизија јави дека Нимиц изјавил дека добил уверување оти грчката влада има искрена желба за решавање на спорот за името.
Димас пак го охрабил Нимиц да ги продолжи напорите за изнаоѓање заедничко прифатливо решение за проблемот.
Нимиц треба да се сретне и со грчкиот премиер Лукас Пападимос.
XS
SM
MD
LG