Достапни линкови

logo-print

Блокиран водечкиот независен информативен сајт во Киргистан


Интернет провајдер контролиран од власта во Киргистан го блокираше пристапот на водечкиот независен информативен сајт во земјата. Киргистанскиот парламент пред осум месеци гласаше за поддршка на резолуцијата во која се повикува веб страната Ferdhananews.com да биде блокирана во земјите од централна Азија. Репортери без граници соопштија дека се шокирани од одлуката и дека таа преставува чекор наназад за Киргистан.
XS
SM
MD
LG