Достапни линкови

Нимиц на средба со Пападимос и Димас во Атина


Посредникот на ОН Метју Нимиц

Посредникот на ОН Метју Нимиц

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со грчкиот премиер Лукас Пападимос и со шефот на дипломатијата Ставрос Димас. Нимиц во Атина допатува откако во понеделникот во Скопје разговараше со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, со премиерот Никола Груевски и со министерот за надворешни работи Никола Попоски.
По средбите Нимиц изјави дека јасно му биле кажани македонските позиции и дека ќе ги пренесе на властите во Атина.
XS
SM
MD
LG