Достапни линкови

logo-print

Иран повторно негира дека работи на нуклеарно оружје


Али Хаменеи

Али Хаменеи

Иранскиот врховен верски лидер ајатолахот Али Хаменеи повторно изјави дека Иран не настојува да произведе нуклеарно оружје. Тој ги повика иранските научници да продолжат со, како што оцени, важната нуклеарна работа. До изјавата на Хаменеи доаѓа откако претставници на Меѓународната Агенција за Атомска Енергија соопштија дека Техеран не им доволил да посетат некои места за кои постои сомневање дека таму се одвиваат активности за производство на нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG