Достапни линкови

logo-print

Нови протести во Авганистан


Нови протести се случуваат пред база на НАТО во Авганистан откако во објектот беа пронајдени запалени книги на Куранот, најсветата книга на Исламот. Медиумите јавуваат дека стотици авганистански демонстранти фрлале камења кон објектот во Баграм, северно од Кабул. Демонстранти се собираат и во градот Јалалбад, јави новинската агенција Ројтерс. Во меѓувреме, американскиот секретар за одбрана Леон Панета се извини за, како што рече, несоодветниот третман на копии на Куранот и најави истрага.
XS
SM
MD
LG