Достапни линкови

logo-print

Нуклеарните експерти разочарани од посетата на Иран


Јукиа Амано

Јукиа Амано

Меѓународната агенција за нуклеарна енергија изрази разочараност од неодамнешната посета на експерти на Обединетите нации во Иран. Шефот на агенцијата рече дека официјален Техеран не им дозволил на членовите на тимот да посетат воен комплекс во Парчин, за каде постојат сомненија дека се произведува нуклеарно оружје. Јукија Амано дополни дека за сега нема информации со кои би се разјасниле прашањата околу иранската нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG