Достапни линкови

logo-print

Познати кандидатите за парламентарните избори во Иран


Ајатолахот Али Каменеи

Ајатолахот Али Каменеи

Иранскиот изборен совет им одобри на 3444 лица да учествуваат на парламентарните избори, кои ќе се одржат на 2 март. Според извештаите советот им забранил на повеќето приврзаници на претседателот Махмуд Ахмадинеџад да се канидираат на изборите со што им се дава поттик на лојалистите на врховниот лидер Ајатолахот Али Каменеи.
Повеќе од 5000 лица аплицирале за учество на изборите.
XS
SM
MD
LG