Достапни линкови

logo-print

Евакуирани стотици жители поради поплавите во Казахстан


Стотици жители беа евакуирани поради поплавите од селата во јужниот дел на Казахстан. Според извештаите околу 400 куќи биле поплавени. Локалните власти соопштија дека работат на евакуација на жителите и копаат дополнителни канали да ја пренасочат водата надвор од селото.
Топењето на снегот и големите врнежи од дожд се причината за поплавите во Казахстан.
XS
SM
MD
LG