Достапни линкови

logo-print

Саудиска Арабија именуваше амбасадор во Ирак


Ирачкиот министер за надворешни работи Хошијар Зебари

Ирачкиот министер за надворешни работи Хошијар Зебари

Ирачкиот министер за надворешни работи Хошијар Зебари изјави дека Саудиска Арабија именувала амбасадор во Ирак за прв пат откако диктаторот Садам Хусеин изврши инвазија во соседен Кувајт во 1990 година. Функцијата ќе ја извршува актуелниот амбасадор во Јордан.
Одлуката на Саудиска Арабија доаѓа додека Ирак се подготвува за самитот на Арпаската лига во земјата на крајот на март.
XS
SM
MD
LG