Достапни линкови

logo-print

Лани во светот убиени 46 новинари


Комитетот за заштита на новинарите соопшти дека во текот на минатата година во светот биле убиени 46 новинари. Во годишниот извештај ,,Напади врз печатот во 2011,, се прецизира дека најопасно било во Пакистан, бидејќи лани таму биле убиени седуммина новинари. По Пакистан, следуваат Либија и Ирак, каде загинале по петмина новинари. Во минатата година имало затворени 179 новинари, што е најмногу во изминативе две децении. Најмногу заробени имало во Иран, 42 новинари. Во извештајот се осудуваат владините кампањи за замолчување на медиумите во земјите како Кина, Сирија и Египет.
XS
SM
MD
LG