Достапни линкови

logo-print

Главна цел датумот за преговори со ЕУ


Дијалогот на високо ниво кој почнува во март претставува можност која треба да се искористи, но добивањето датум за почнување на преговорите треба да остане главна цел за македонската влада, порачаа во Скопје претставниците на групата „Пријатели на Македонија“ во Европскиот парламент предводени од известувачот за Македонија Ричард Ховит на заедничката прес конференција со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски. Европратениците денеска ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов, со премиерот Никола Груевски, со претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, а ќе се обратат и на заедничката седница на неколку собраниски комисии.
XS
SM
MD
LG