Достапни линкови

logo-print

Руски научници регенерирале цвеќе од антички семки


Руски научници успеале да регенираат цвет од семки кои најверојатно верверички го зачувале под земја уште пред 30 илјади години. Станува збор за најстарото растение што е регенерирано досега, изјави Светлана Јашина од Институтот за биофизика на Руската академија на науките, додавајќи дека цвеќето изгледало слично на неговата сегашна верзија кое и денес расте во Сибир. Ова достигнување, според научниците, може да води и кон можно повторно заживување на некои цицачи од Леденото доба. Јапонските научници веќе соопштија дека имаат намера да регенерираат мамут.
XS
SM
MD
LG