Достапни линкови

logo-print

Иванов му ги презентирал ставовите за името на Нимиц


Македонскиот претседател Ѓорге Иванов

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов на денешната средба со посредникот на ОН Метју Нимиц истакнал дека решение за спорот со името со Грција не е можно доколку тоа не го почитува достоинството на граѓаните на Македонија, ако задира во идентитетот и не е согласност со меѓународното право.
Според соопштението на неговиот кабинет, Иванов рекол дека до заемно прифатливо решение може да се дојде само со конструктивност на двете страни и со придржување до рамката во која се водат разговорите, Резолуциите на ОН и Времената спогодба. Нимиц претходно се сретна со министерот за надворешни работи Никола Попоски.
XS
SM
MD
LG