Достапни линкови

logo-print

Официјални резултати од референдумот во северно Косово


На референдумот во северно Косово 99,74 отсто од граѓаните се изјасниле против прифаќањето на косовските институции. Според конечните резултати што беа соопштени во Звечан, за прифаќање на косовските институции гласале само 69 граѓани од четирите општини, а 133 гласачки ливчиња биле неважечки.
На референдумот излегле 26.727 гласачи или 75,29 отсто од вкупната бројка на пријавени.
XS
SM
MD
LG