Достапни линкови

logo-print

Литванија го поздрави исходот на референдумот во Летонија


Гласањето на референдумот во Летонија

Гласањето на референдумот во Летонија

Литванскиот премиер Андриус Кубилиус ги поздрави резултатите од гласањето во соседна Летонија, кое покажа дека граѓаните се против воведувањето на рускиот јазик како втор официјален јазик во земјата.
Во соопштението на премиерот се вели дека гласачите во Летонија ја покажале зрелоста на нивното општество и самосвеста. Референдумот беше организиран од руското малцинство во Летонија.
XS
SM
MD
LG