Достапни линкови

logo-print

Десетици повредени при немирите во Сенегал


Претседателот на Сенегал, Абдулаје Ваде

Претседателот на Сенегал, Абдулаје Ваде

Десетици лица се повредени при немирите, поради претседателските избори во Сенегал, каде сегашниот претседател Абдулаје Ваде се кандидира за трет мандат. Безбедносните сили се судриле со опозициските демонстранти во Дакар, кои протестираа против одлуката на Уставниот суд кој му дозволи на Ваде повторно да се кандидира.
Полицијата употребила солзавец за да ги растера демонстрантите. Меѓу повредените е и еден кандидат на опозицијата.
XS
SM
MD
LG