Достапни линкови

logo-print

Отфрлен рускиот јазик како официјален во Латвија


Референдумот во Латвија

Референдумот во Латвија

Прелиминарните резултати од референдумот во Латвија покажаа дека гласачите се против Рускиот јазик да стане втор официјален јазик во земјата. Околу 78 насто од гласачите ја отфрлија идејата.
Етничките руси во Латвија сочинуваат една третина од земјата, односно два милиони жители.
XS
SM
MD
LG