Достапни линкови

logo-print

Кина го поддржува планот на Арапската лига за Сирија


Советот за безбедност на ОН гласа за поддршка на планот на Арапската лига

Советот за безбедност на ОН гласа за поддршка на планот на Арапската лига

Официјална Кина објави дека го прифаќа решението за сириската криза во рамките на планот на Арапската лига, откако пред две недели стави вето на резолуцијата
на Советот за безбедност со која се поддржува Планот на арапските земји.
Во соопштението на веб-страницата на кинеското министерство за надворешни работи на Кина се наведува дека заменик-министерот Заи Јун му рекол на сирискиот претседател Басар Ал-Асад дека Кина е подготвена да соработува
со сириската влада и опозицијата, Арапската лига и арапските земји.
Во единаесетмесечната криза во Сирија до крајот на минатата година загинаа 5400 луѓе.
XS
SM
MD
LG