Достапни линкови

logo-print

Германската опозиција ќе поддржи кандидат на власта


Претседателот Вулф по изјавата дека заминува од функцијата

Претседателот Вулф по изјавата дека заминува од функцијата

Главната опозициска партија во Германија најави дека ќе поддржат кандидат за претседател кој ќе го предложат двете владејачки партии,откако вчера Кристијан Вулф поднесе оставка од претседателаката функција. Социјалдемократите и Партијата на зелените изјавија дека ќе ја прифатат понудата на канцеларката Ангела Меркел да го поддржат кандидатот што ќе го предложат двете партии, но потенцираат дека таа личност не смее да биде некој од сегашниот состав на владата или активен партиски функционер.
Претседател Вулф вчера поднесе оставка, бидејќи канцеларијата на државниот обвинител во Хановер, го започна процесот за укинување на имунитетот на шефот на државата со цел да се испитаат сомневањата дека тој додека беше шеф на провинциската влада ја злоупотребувал својата функција.
XS
SM
MD
LG