Достапни линкови

logo-print

Анонимуси нападнаа две владини интернет страници на САД


Едно од најупотребувани логоа на Анонимуси

Едно од најупотребувани логоа на Анонимуси

Хакерската група Анонимуси соопшти дека нападнала неколку американски владини сајтови во знак на протест поради предложениот глобален договор против копирајтот познат како АКТА.
Хакирани биле интернет страницата на Федералната Комисија за Трговија и страницата на Националната заштита на потрошувачите.
Луѓето кои ги посетуваа овие две страници беа пренасучувани на видео на германски јазик во кое се исмејува договорот АКТА со кој САД сакаат да се борат против измамите на интелектуалните права. За активистите овој закон ке има сериозен импакт врз слободата на интернет.
XS
SM
MD
LG