Достапни линкови

logo-print

Пoчина познатиот дописник од Блискиот Исток Ентони Шадид


 Ентони Шадид

Ентони Шадид

Познатиот дописник на Њујорк Тајмс од Блискиот Исток Ентони Шадид починал во источна Сирија од напад на астма, предизвикана од прашина од коњите на неговите водичи. Тој известуваше за востанието против претседателот Башар ал Асад. 43 годишниот американец со либанско потекло известуваше 20 години од Блискиот Исток и освои две Пулицерови награди. Првата ја доби за известувањето од инвазијата врз Ирак а втората за последиците од војната.
XS
SM
MD
LG