Достапни линкови

logo-print

Генералното собрание на ОН усвои необврзувачка резолуција за Сирија


Генералното собрание на ОН ја усвои необврзувачката резолуција со која се одобрува планот на Арапската лига со кој се повикува сирискиот претседател Башар ал-Асад да ја напушти функцијата. Од 193 членки на Генералното собрание, 137 гласаа „за“, 12 беа „против“, а 17 беа воздржани. Резолуцијата е слична со онаа на која Кина и Русија ставија вето на 4 февруари. Кина и Русија повторно гласаа против резолуцијата, која исто така повикува на прекина на насилството против цивилите во Сирија преку прифаќање на планот на Арапската лига.
XS
SM
MD
LG