Достапни линкови

Бан Ки Мун ја поздрави политичката транзиција во Киргистан


Киргистанскиот министер за надворешни работи Руслан Казакбаев

Киргистанскиот министер за надворешни работи Руслан Казакбаев

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун ја поздрави политичката транзиција во Киргистан. На средбата со киргистанскиот министер за надворешни работи Руслан Казакбаев во Виена, Бан Ки-Мун рекол дека „мирниот трансфер на власта“ во оваа централноазиска држава ја консолидирал киргистанската демократија и оти треба да послужи како пример за другите земји во регионот. Двајцата разговарале за процесот на помирување во Киргистан, како и за соработката во борбата против трговија со дрога и за мировните напори во Авганистан.
Откако демонстрантите го соборија поранешниот киргистански претседател Курманбек Бакиев во април 2010, во октомври истата година се одржаа парламентарни, а во октомври 2011 и претседателски избори.
XS
SM
MD
LG