Достапни линкови

logo-print

Повик за укинување на имунитетот на германскиот претседател


Претседателот на Гермнаија Кристијан Вулф

Претседателот на Гермнаија Кристијан Вулф

Јавниот обвинител во германскиот град Хановер го повика парламентот да го укине имунитетот од кривично гонење на претседателот Кристијан Вулф, чие име се поврзуваше со серија корупциски скандали во изминативе месеци. Претседателот е под силен притисок од декември минатата година да го објасни приватниот кредит што го добил од богатата сопруга на негов пријател додека бил премиер на сојузната држава Долна Саксонија. Понатаму следуваа обвиненија дека Вулф можеби неправилно примал и овозможувал бенефиции додека бил регионален премиер. Долниот дом на Бундестагот сега треба да одлучи дали ќе овозможи отворање кривична постапка против Вулф, чија кандидатура на претседателските избори во 2010 година беше поддржана од канцеларката Ангела Меркел.
XS
SM
MD
LG