Достапни линкови

logo-print

Европратеници бараат од Романија да се откаже од рудник за злато


Петмина европратеници го повикаа денеска романскиот премиер Михај Разван Унгурјану да го повлече планот за изградба на најголемиот рудник за злато во Европа. Пратениците од Романија, Унгарија, Шпанија и Германија побараа и да се спроведе истражување дали планираниот рудник би бил еколошки безопасен.
Илјадници Романци протестираа против рудникот за злато, поради користење цијанид при производствениот процес.
XS
SM
MD
LG