Достапни линкови

logo-print

Луначек го осуди референдумот на Србите во северно Косово


Референдумот во Северено Косово

Референдумот во Северено Косово

Специјалниот известувач за Косово во Европскиот параламент Улрике Луначек остро го осуди референдумот на Србите во северно Косово. Според неа, референдумот бил непотребен и претставува „контрапродуктивна провокација, која многу ќе му наштети на дијалогот меѓу Приштина и Белград, но и ќе ги поттикне националистичките сили“. Таа им порача на косовските власти дека треба да ги убедат Србите во северниот дел, дека Косово е држава на сите нејзини граѓани.
XS
SM
MD
LG