Достапни линкови

logo-print

Туркменистанскиот претседател најави реформи во земјата


Туркменистанскиот претседател Гурбангули Бердимухамедов

Туркменистанскиот претседател Гурбангули Бердимухамедов

Туркменистанскиот претседател Гурбангули Бердимухамедов, кој беше реизбран на функцијата на 12 февруари, вети дека ќе спроведе повеќепартиски систем и слобода на медиумите.
Говорејќи на средбата на кабинетот, Бердимухамедов рече дека ќе го искористи неговиот петгодишен мандат да го зголеми просперитетот на земјата.
XS
SM
MD
LG